Jeste li ikada razmišljali o tome da li ste stvarno gladni kada vam se nešto jede ili možda to baš i nije tako?
Šta je to što nas tera da jedemo i onda kad hrana nije potrebna našem organizmu za normalno obavljanje životnih funkcija? Da li uopšte znamo koje sve vrsti gladi postoje i kako da razlikujemo pravu, fiziološku glad od one kada za slatkišima i testom vape naše emocije i naša nesposobnost da se suočimo sa određenim situacijama?
Hajde da baš danas uradimo jednu laku i zanimljivu vežbu koja vam može pomoći u odgovoru na ova pitanja i naravno u mršavljenju!
Pozivam vas da tokom celog današnjeg dana obratite pažnju na to šta i kada ste pojeli. Registrujte da li jedete samo u toku obroka (pa i tada da li nastavljate da jedete i nakon što osetite sitost) ili i van njih? Šta je ono što ste pojeli kada nije bilo vreme obroka i koja situacija je prethodila tome, kakve su bile okolnosti? Samo pratite kada i zašto ste nešto uzeli. Već na kraju dana imaćete u rukama moćne zaključke koje ćete moći da iskoristite na svom putu mršavljenja, a ako vežbu nastavite i narednih vaša svesnost po pitanju hrane će bivati sve jača.
Jednačina za mršavljenje
U našem narodu postoji izreka „Brži mu/joj jezik od pameti“ kada neko kaže nešto ishitreno i bez razmišljanja, a ja bih rekla da, kada je nekontrolisano jelo i „grickanje“ u pitanju, možemo da je preinačimo u „Brža mu/joj ruka od pameti“, jer ruka posegne za hranom i za tren oka mi je već žvaćemo ne razmišljajući… dok dođe do momenta (ako uopšte i dođe) da shvatimo šta radimo već je stradala čokolada ili cela kutija keksa. Onda se uključuje mozak, ali onaj deo koji nam servira krivicu i upućuje loše komentare na naše ponašanje. I tako ostajemo neko vreme u tom osećanju beznadežnosti, sa viškom kalorija i manjkom saosećanja za sebe.
Kako bi se nešto promenilo u našoj kilaži, ključno je promeniti redosled navedenih aktivnosti. Sve ostaje isto, samo što mozak u ovoj jednačini treba da se nađe između našeg impulsa za hranom (ruka koja je krenula ka frižideru) i trenutka kada ta hrana dospe u naš organizam. U trenutku kada nas povuče nešto što smo do tad smatrali glađu, potrebno je da zastanemo i razmislimo da li je to zaista glad, da li nam je stvarno potrebno dodatno gorivo u ovom trenutku ili je nešto drugo u pitanju.
Možda vam deluje kao da ima puno razmišljanja i preispitivanja, ali verujte mi, kada vam pređe u naviku donosićete odluku o tome da li jesti ili ne u roku od nekoliko sekundi. Skenirate situaciju, date sebi odgovor i u skladu sa njim nastavite dalje da jedete ili ne. Ja volim da kažem da je potrebno izbrojati do deset u sebi kada krenete da pojedete nešto, pa tek onda doneti odluku, jer time sebi dajete mogućnost da kažete i NE. I već ste tu pobedili. I ako kažete DA to DA je svesno, ne nosi krivicu, znate da ćete i sledeći put prepoznati situaciju i da ne morate odreagovati isto.
Možda vam već dok čitate ovaj tekst padaju na pamet scene jučerašnjeg dana kada ste uzeli nešto iz nekog samo vama znanog razloga, a možda vam je teško da trenutke jela kada niste gladni identifikujete. Kako god, da bi vam bilo još lakše da registrujete situacije u budućnosti, u nastavku vam pišem neke od njačešćih razloga/situacija zašto jedemo kada nismo gladni, a sve u želji da vam brže sine lampica kada vam se dogode. Neke situacije je lakše prevazići, na nekima treba malo poraditi, dok postoje i one kod kojih je pojedinim ljudima zaista potrebna i stručna pomoć kako bi otkrili šta je sve ono što se krije iza njihovog impulsa za jelom i kako bi na taj impuls odreagovali nekako drugačije, a ne hranom.
Prepoznajte igru i odreagujte onako kako je najbolje za vaše mršavljenje
Obratite pažnju na sledeće momente u svom danu/životu i odgovorite za svaku od pobrojanih stavki na pitanje
Da li jedete i kada niste gladni onda kada
- ste na slavama, rođendanima, u izslasku ili na bilo kakvoj proslavi/u većem društvu?
- vas neko ponudi (ne samo u gostima, nego i neko od ukućana, kolega)? Koliko vam je odgovor „može“ prešao u rutinu?
- ste u gostima?
- Ima hrane? Jednostavno imate nešto u kući i to vas „žulja“
- je hrana na stolu ispred vas?
- bi trebalo da bacite hranu?
- gledate TV ili ste na internetu?
- dan ne teče po vašem planu?
- osetite da gubite kontrolu u bilo kom segmentu svog života, pa čak i kada su sitnice u pitanju?
- je pred vama dan u kome ne znate kada ćete sledeći put imati priliku da jedete?
- rešite da od sutra/ponedeljka budete na dijeti?
- vam je dosadno?
- vam se pije voda?
- poželite da budete sami?
- vam je pretoplo ili hladno ili osećate bilo kakvu telesnu nelagodu?
- vam se izlazi negde, kada vam se šeta, a iz nekog razloga ne možete?
- se osećate usamljeno?
- vam je potrebno da budete sami?
- odlažete stvari (najčešće obaveze)?
- izbegavate suočenje sa nečim/nekim?
- želite da zaboravite neku situaciju?
- ste u društvu koje vam ne prija?
- ste uplašeni?
- ste nervozni?
- ste tužni?
- ste ljuti?
- ne možete da iznesete neki svoj stav/sprovedete odluku?
- Se osećate nevidljivo?
- osetite izdaju?
- dobijete srećne vesti?
- imate utisak da zabava nije potpuna bez hrane?
- želite da se nagradite?
Nadam se da vam je ovo dalo dovoljno ideja gde da počnete sa preispitavnjem sebe. Vrlo je moguće da će se pojavljivati i neke druge stvari, ali najbitnije je da zaintrigirate mozak i naterate sebe da se izdignete iznad situacije i zaustavite pre nego što pojedete nešto onda kada nije u pitanju glad.
Za svaku stavku u kojoj se pronađete porazmislite i kako biste mogli da je rešite. Neke zaista možemo lako precrtati, npr. ako naučimo da prepoznamo kada nam se pije voda popićemo čašu vode sledeći put umesto da pojedemo krofnu. I to nije mala stvar. Ali isto tako iz iskustva vam mogu reći i da će najviše vremena biti potrebno za osvešćivanje emocija i negativnih uverenja i da tu najviše zapne kada krenemo da popravljamo ono što se može popraviti, ali dobra vest je da je veliku većinu nepotrebnog jela moguće osvestiti i odbaciti.
Budite jaki i napravite prvi korak na putu osvešćivanja vašeg vitkog tela!
Družimo se i dodatno motivišemo i na mom Youtube kanalu, kao i na Instagramu. Očekujem vaša razmišljanja i komentare kako bih kroz naredne materijale mogla još više da vam pomognem! Niste sami.
Add Comment